Owulacja

OV1

Owulacja polega na uwolnieniu komórki jajowej z jajników1. Już w organizmie nowo narodzonej dziewczynki znajdują się wszystkie komórki jajowe. Gdy tylko kobieta zacznie miesiączkować, w trakcie każdego cyklu miesiączkowego jedna komórka jajowa (a czasami dwie) rozwija się na tyle, że zostaje uwolniona2.

 

OV2

 

Po owulacji komórka jajowa żyje przez około dobę3

 

 

OV3

Po uwolnieniu z jajnika komórka jajowa przemieszcza się jajowodem w dół, w kierunku macicy. Zapłodnienie następuje, gdy plemnik mężczyzny spotka się z komórką jajową i połączy się z nią1. Po stosunku płciowym plemniki mogą przeżyć w jajowodach nawet do pięciu dni3.

 

OV4

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, jest ona ponownie wchłaniana do organizmu. Poziom hormonów spada, a wyściółka macicy złuszcza się i opuszcza organizm w postaci okresu1,2.

 

 

OV5

 

Jeśli owulacja nie nastąpi, kobieta nie może zajść w ciążę.

Piśmiennictwo

1. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists website. Medical terms explained. Available at http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Last accessed September 2013.

2. Aitken J et al. J. Clin. Invest 2008; 118 (4): 1330–1343.

3. Pallone S and Bergus G. J Am Board Fam Med 2009; 22: 147–157.

4. ellaOne® – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

5. World Health Organization. (In association with the International Consortium for Emergency Contraception, International Federation of Gynaecology and Obstetrics, International Planned Parenthood Federation, Department of Reproductive Health and Research). Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills. Available at: http://whqlibdoc.who.int/hq/2010/WHO_RHR_HRP_10.06_eng.pdf  Accessed November 2013.