Mity o antykoncepcji w przypadkach nagłych

Poniżej zamieszczamy listę powszechnych opinii o antykoncepcji w przypadkach nagłych. Kliknij i przekonaj się, czy są prawdziwe czy fałszywe.

 • Doustną antykoncepcję w przypadkach nagłych można stosować wyłącznie w razie wypadku w trakcie stosowania antykoncepcji, np. po pęknięciu prezerwatywy

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Antykoncepcja w przypadkach nagłych  przeznaczona jest dla kobiet, które chcą zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Seks bez zabezpieczenia może zdarzyć się przez przypadek lub przy braku jakiejkolwiek antykoncepcji. Nie jest to nic nadzwyczajnego. W ciągu ostatniego roku wiele kobiet (ok. 30%) przynajmniej raz uprawiało seks bez zabezpieczenia1.

 • Doustna antykoncepcja w przpadkach nagłych to „bomba hormonalna”, która rozreguluje moje cykle

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Antykoncepcja w przypadkach nagłych jest dostępna już od 10 lat. Hormony znajdujące się w doustnej antykoncepcji awaryjnej mogą zmienić Twoją miesiączkę (okres) w cyklu, podczas którego ją zażyjesz. W związku z tym kolejny okres może pojawić się w terminie, wcześniej lub później niż zazwyczaj. Następnie cykl powróci do swojej regularności.

 • Pigułka „po” wywoła u mnie nudności

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Pigułka „po” została specjalnie opracowana pod kątem antykoncepcji awaryjnej.

  Jest ona dobrze tolerowana, jednakże, tak jak w przypadku wszystkich leków, może powodować działania niepożądane, które nie wystąpią jednak u wszystkich osób2,3.

  Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki antykoncepcji awaryjnej wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę2,3.

   

 • Nie mogę zażyć doustnej antykoncepcji awaryjnej dwa razy w tym samym cyklu

  Answer
  Answer
  PRAWDA Answer

  PRAWDA… i zarazem fałsz!
  Celem pigułki antykoncepcji awaryjnej jest opóźnienie lub zahamowanie uwolnienia komórki jajowej do momentu, w którym plemniki znajdujące się w jajowodzie nie będą już zdolne do zapłodnienia. Opóźni ona owulację o 5 do 6 dni. Jeśli jednak w tym samym cyklu będziesz nadal uprawiała seks bez zabezpieczenia, to szansa opóźnienia owulacji jest mniejsza niż przy pierwszym zastosowaniu. Istnieje możliwość zażycia antykoncepcji awaryjnej dwa razy w tym samym cyklu, pod warunkiem, że nie jesteś już w ciąży. Dlatego też bezpieczniej jest pomyśleć o standardowej metodzie antykoncepcji, zdecydowanie skuteczniejszej w zapobieganiu ciąży. W każdym przypadku, jeśli potrzebujesz awaryjnej antykoncepcji dwa razy w tym samym cyklu, zasięgnij porady lekarza.

 • Doustna antykoncepcja awaryjna to rodzaj mini aborcji

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Działanie pigułek antykoncepcji awaryjnej polega na opóźnieniu lub zahamowaniu uwolnienia komórki jajowej2,3. Oznacza to, że plemniki znajdujące się w jajowodzie nie będą już zdolne do zapłodnienia. Ma to miejsce przed rozpoczęciem ciąży, tj. od 6 do 12 dni po stosunku bez zabezpieczenia4,5. Antykoncepcja awaryjna nie zapobiegnie ciąży, jeśli już zaszłaś w ciążę.

 • Doustna antykoncepcja awaryjna będzie miała negatywny wpływ na moją płodność

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Antykoncepcja awaryjna nie ma żadnego wpływu na przyszłą płodność2,3. Jeśli chcesz uprawiać seks po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, do kolejnego okresu stosuj mechaniczną metodę antykoncepcji3,6. Jest to ważne, ponieważ płodność może powrócić bardzo szybko.

 • Mogę stosować doustną antykoncepcję awaryjną jako stałą metodę antykoncepcji

  Answer
  Answer
  FAŁSZ Answer

  Antykoncepcja awaryjna nie jest stałą metodą antykoncepcji3,6. Warto skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, aby zapobiec ciąży w przypadku stosunku bez zabezpieczenia. Jednakże antykoncepcja awaryjna nie jest w 100% skuteczna (ponieważ owulacja mogła wystąpić przed zażyciem pigułki).

Piśmiennictwo

1. HRA Pharma Report. Women and emergency contraception in 2012.  A European Survey.

2. World Health Organization. (In association with the International Consortium for Emergency Contraception, International Federation of Gynaecology and Obstetrics, International Planned Parenthood Federation, Department of Reproductive Health and Research). Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills. Available at http://whqlibdoc.who.int/hq/2010/WHO_RHR_HRP_10.06_eng.pdf    Accessed November 2013.
3. ellaOne® – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
4. Gold RB. The Guttmacher Report on Public Policy 2005. Available at http://www.guttmacher.org/pubs/tgr/08/2/gr080207.pdf   Accessed June 2013.
5. Wilcox AJ et al. NEJM 1999; 340(23): 1796-1799.
6. NHS choices – emergency contraception. Available at http://www.nhs.uk/Conditions/contraception-guide/Pages/emergency-contraception.aspx     Accessed August 2013.