Zasada działania antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna hamuje lub opóźnia owulację1,2.

Jej zadaniem jest zapobieganie ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia poprzez szybkie opóźnienie owulacji, jeśli ta jeszcze nie nastąpiła. Oznacza to, że plemniki oczekujące w jajowodach nie spotkają się z komórką jajową i nie zapłodnią jej. Działa to podobnie do standardowych tabletek antykoncepcyjnych, które również zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej.

Pigułki antykoncepcji awaryjnej nie są w 100% skuteczne1. Istnieje bowiem możliwość, że do owulacji doszło przed zażyciem pigułki antykoncepcji awaryjnej. Największe szanse powodzenia daje zażycie pigułki antykoncepcji awaryjnej możliwie jak najszybciej po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia3.

Im szybciej zażyjesz pigułkę antykoncepcji awaryjnej, tym lepiej·

  • Pigułki antykoncepcji awaryjnej nie są w 100% skuteczne1.
  • ellaOne® to jedyna pigułka „po”, która jest nadal skuteczna, gdy ryzyko zajścia w ciążę jest najwyższe1,4,5.
  • Im szybciej zastosujesz antykoncepcję awaryjną, tym większa szansa skutecznego opóźnienia owulacji i zapobieżenia ciąży3.

trombonebackbottom

Jeśli będziesz nadal uprawiała seks bez zabezpieczenia, to pigułki antykoncepcji awaryjnej nie uchronią Cię przed ciążą3.

woman holding a condom

Jeśli chcesz uprawiać seks po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, do następnego okresu stosuj mechaniczną metodę antykoncepcji.